Website Language

Search Site

684663
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
204
255
1067
622247
5975
9000
684663

KV AFS KASAULI

Committees

Session: 2016-17

 

CCA   coordinator   - Mr. Niraj Kumar (PGT HINDI)

       CO – coordinator (Primary)   - Ms. Meenakshi (PRT)

Sr.No.

Committees

Name

 

1.

Examination Committee

Mr. RAJESH PARASAR PGT   (PHY) I/C (INTERNAL)

Mr.CHANCHAL KALRA PGT(MATH) I/C CBSE

Mr. Hetram Shastri TGT   (SKT.)

Mr. Ashok (Sub Staff)

Ms. Laxmi (PRT)

 

2.

Admission Committee

Mr. CHANCHAL KALRA PGT(MATH) I/C   

Mr. Hetram Shastri TGT (SKT.)

Ms. Laxmi (PRT)

 

3.

Time Table Committee

Mrs. SHIVALI SHARMA (PGT ECO)  I/C

Mrs. Anupama TGT (WE)

Mr. Simran Jeet Kaur TGT (Maths)

Mrs. Laxmi (PRT)

 

4.

Sports & Games Committee

Mr. Pravesh Mehra TGT (P&HE) I/C

Ms. Anupama TGT(WE)

 

5

EQIUP Committee

Mrs. Harpreet Vaidvan   TGT(ENG) I/C

Mrs. Jatinder PGT (Chem.)

Mr. Niraj Kumar PGT(Hindi)

Subject Teachers Teaching classes VI-VIII

 

6

Condemnation Committee

Mr. Ashok Kumar PGT (CS) I/C

Miss. Nilima PGT(BIO).

Mrs. Rameshwari TGT (LIB.)

Mrs. Jatinder Kaur PGT(CHEM)

Mrs. Harpreet TGT(ENG)

All Deptt. Heads

 

7

Beautification Committee

Ms. Neelima Saran PGT (Bio)   I/C

Mr. Vijay Kumar TGT   (DRG.)

Mrs. Anupama TGT(WE)

Ms. Luxmi (PRT)

Ms. Ritu (PRT Music)
  Mr. Sita Ram (Sub Staff)

 

8

Excursion /Adventure Committee

Mr. Chanchal Kalra PGT(MATHS) I/C

Mr. Vijay Kumar TGT (DRG.)

 

9

Discipline Committee

Mrs. Jatinder PGT (Chem.) I/C

Ms. Neelima PGT(BIO)

Mr. Parvesh, TGT PHE

Mrs. Vandana PRT

 

10

Teaching Aids/Audio Visual Aids Committee

Mr. YOGESH TGT(SOST)I/C

Mr. Vijay Kumar TGT(DRG.)  

Ms. Ritu Saroch PRT (MUSIC TR.)

Mrs. Laxmi (PRT)

 

11.

Raj Bhasha Committee

Mr. NIRAJ KUMAR PGT(HINDI) I/C

Mr. Ashok Kumar (PGT-CS)

Mr. Hetram TGT (SKT.)

Ms. Hansa (PRT)

 

12.

First Aid, Medical Check-up and Medical Room Committee

Mr. Pravesh TGT(P&HE) I/C

Mrs.   Anu kalara PGT(ECO)

Ms. Poonam Thakur Nurse

Ms. Ritu Saroch(PRT   Music Teacher)

 

13.

Maintenance & Repair Committee

Mr. VIJAINDER PGT( ENG)   I/C

Mr. Ashok Kumar PGT(CS)

Mr Pravesh TGT (P & HE.)

Mr. Vijay TGT (DRG.)

Ms. Poonam (PRT)

 

14

Cleanliness Committee

Mrs. Simranjit Kaur   TGT(MATHS) I/C)

Mr. Parvesh TGT(PHE)

Mr. Sita ram Sub Staff

Mrs. Renu Sub Staff

Mr. Ashok Sub Staff

 

15.

P.T.A Committee

Mr. Ashok (PGT CS) I/C

Mrs. Laxmi PRT

ALL CLASS TEACHERS

 

16.

Strengthening of Primary Education and CMP Committee

Mrs. Laxmi (PRT) I/C

Mrs Poonam (PRT)

 

17

Purchase Committee

Mrs. Jatinder PGT   (Chem.) I/C

Mr. Parvesh TGT( PHE )

Mrs. Anupama TGT(WE)

Mrs. Laxmi(PRT)

 

18

Checking of Fees & Fines Deposited

Mrs. Shivali Sharma   PGT(ECO) I/C

Mr. Chanchal kalra   PGT(MATH)

 

19

Checking and verifying of pay Bills of Part Time Staff

Mr. Khushi Ram (Sub Staff)

 

20

CCA Committee

Mr. Niraj Kumar PGT(HIND)

Ms. Neelima Saran PGT(BIO)

 

21

P.A. System Committee

Mrs. Anupama TGT(WE) I/C

Mr. Pravesh TGT(P&HE)

Ms. Ritu Saroch(PRT)

Mr. Ashok (Sub Staff)

 

22

NAEP Committee

Ms. Neelima Saran PGT(BIO)   I/C

Mr. Ashok PGT(CS)

Mrs. Rameshwari Lib.

Ms. Luxmi(PRT)

 

23

Web Site Committee

Mr. Ashok PGT(CS) I/C

Ms. Harpreet Vaidvan TGT(ENG)

Mr. Hetram Shastri   TGT(SKT.)

 

24

Library Committee

Ms.Rameshwari TGT (LIB.) I/C

Mr.Vijainder PGT(ENG) –Teacher Member

Mr. Chanchal Kalra PGT(MATH)   ) –Teacher Member

MR   Niraj Kumar PGT(HINDI) –Teacher   Member

Ms.Harpreet Vaidvan TGT(ENG) –Teacher Member

Ms. Vandana(PRT) –Teacher   Member

 

25

Disaster Management Committee

Ms. Neelima PGT(BIO)I/C

Mr. Pravesh Kumar TGT(P&HE)

Mrs. Luxmi(PRT)

 

26

Guidance & Counselling

Ms. Ashok Kumar PGT (CS)I/C

MS. Neelima PGT(BIO)

 

27

Scout & Guide Committee

Mrs. Ritu PRT(MUSIC TR.)I/C GUIDES

Ms.  Poonam (PRT)   Flock Leader

Ms. Neelima   PGT(BIO) Guides

Ms. Anupama TGT (WE) Guides

Mr. Hetram TGT(SKT.) I/C SCOUTS

Mr. Vijay TGT (DRG.)

 

28

Alumni Association

Mrs. Jatinder Kaur PGT Chem. I/C

Mr. Vijainder PGT(ENG)

Mr. Chanchal Kalra PGT Maths

 

29

Furniture & fixtures

Mr. Vijainder PGT Eng. I/C

Ms. Nilima PGT(BIO)

Mr. Vijay TGT (ART)

Mrs. Anupama TGT(WE)

MS. Poonam (PRT)

Mr Ashok (SubStaff)

 

30

Vidyalaya Patrika

Mr. Vijainder PGT Eng.

Ms. Niraj PGT(HIN)

Mr. Vijay TGT (ART)

Mr. Hetram TGT Skt.

Ms. Vandana PRT

Mrs. Laxmi PRT

 

31

Photography Committee

Mr. VIJAY TGT ART I/C

Ms. meenakshi PRT

 

32

Students related matters

(Refreshment arrangements)

Basic ethics to students With all Class Teachers

Mrs. Jatinder PGT(CHEM)

Mr. Chanchal PGT(MATH)

Mr. Vijainder PGT(ENG)

Mrs. Suman PRT

Mr. Meenakshi PRT

 

33

Basic facilities in vidyalaya

Drinking water Building, Safety,Fire Safety, Disaster   Management Threats, Awareness Precaution & prevention

Mr. Vijainder PGT ENG I/C

Mr. Ashok PGT PGT CS

Mr. Parvesh TGT (PHE)

Mrs. Laxmi PRT

Mrs. Vandana PRT

 

34

Grievance Cell

Mr. Ashok PGT (CS)I/C

Mrs Jatainder Kaur PGT(CHEM)

 

34

Office Work

Mrs. Anu PGT(ACCT.) Cash related   Matter

Mrs. Shivali PGT(Eco) I/C

Mr. Niraj kumar PGT Hindi

 

35

Income Tax

Mr. Ashok PGT(CS)

 

36

Purchase Committee

Mrs Jatinder PGT(CHEM)

Mr. Parvesh TGE(PHE)

Mrs. Anupama TGT(WE)

Ms. Laxmi PRT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

House Distribution of Secondary Section

Co – Ordinator                : Mr. Vijainder Kumar

 Co – Coordinator Primary          : Mrs. Pooja Thakur

S. No.

House

House Master

Associate House Masters/Members

1

SACHIN

EAST

(Red)1-7

Mrs.Jatinder Kaur 

Mr. Krishan

Mrs. Harpreet

Mrs Sunila

Ms. Poonam

2

TERESA

WEST

(Blue)8-15

Mrs. Anu Kalra

Mr.Ashok

Mr. Hetram Shastri

Ms. Kritika

Ms. Nisha

3

ARYABHATTA

NORTH

(Yellow) 16-23

Mr. Surinder Kumar

Mr. Ram Singh

Ms. Anupama

Mrs Laxmi

  Mrs. Vandana

4

REHMAN

SOUTH

(Green)24-30/31

Ms. Neelima

Saran

Mr. Chanchal Kalra

Ms.Rameshwari

Mr. Vijay

  Mrs. Arpana

 

 

 

 

 

House Distribution of  Primary Section

CCA    Co – Coordinator   : Mrs. Pooja Thakur

 

S.No.

House

House Associates

1

SACHIN

(Red)(1-8)

Mrs. Sunila Dhiman

2

TERESA

(Blue)(9-16)

Ms. Kritika

3

ARYABHATTA

(Yellow)17-23

Mrs. Luxmi

4

REHMAN

(Green)24-30/31

Mrs. Arpana Paramar